Tissot Chrono L 42Mm T116.417.11.042.00
  • SKU: T116.417.11.042.00
  • Available: In Stock
  • Vendor: Tissot
  • Type: Sport
Tissot Tissot Chrono L 42Mm T116.417.11.042.00
The Tissot Chrono L joins the Tissot XL family in 42mm ! Inspired by the Chrono XL, this new watch is great for those looking for a sporty and elegant chronograph, with Swiss technology and modern style. The G10.212 chrono quartz movement provides precision and robustness. In addition, the watch is waterproof up to a pressure of 10 bar (100 meters/330 feet), and offers a visibility in low-light conditions guaranteed by the Super-LumiNova® coating on the needle-shaped hands. Straps and bracelets can be interchanged using Tissot’s easy-to-use quick strap change system, giving the owner the opportunity to choose from a wide range of compatible Tissot straps and personalise their watch to suit mood or occasion. Discover this 42mm chronograph watch with its blue dial and very chic stainless steel bracelet.
Quartz
Stainless Steel
42 mm
100 meters
10.97 mm